кадър Bloomberg TV BulgariaАко държавата даде пари, ще има и изпитания

...
кадър Bloomberg TV BulgariaАко държавата даде пари, ще има и изпитания
Коментари Харесай

Ако държавата даде пари, ще почнат изпитания на българската ваксина

кадър Bloomberg TV Bulgaria

Ако страната даде пари, ще има и тествания на българската ваксина. В средата на месец март беше показан първообраз на българската ваксина против Covid, който е дело на Института по микробиология. След основаването на първия първообраз на ваксина, финансиран от мрежата за институти „ Пастьор “, Фонд " Научни проучвания " даде задоволително средства, с цел да се сътвори и втори първообраз.

Използвана е доста надеждна, новаторска нанотехнология, като двата прототипа са близки по принцип на деяние. Тя не наподобява нито на РНК имунизациите, нито на векторните и ще бъде показана пред научната общественост през есента. За да се стигне до клинични тествания на българската ваксина, идващите държавни управления би трябвало да се ангажират с финансиране, сподели доктор Пенка Петрова, шеф на Институт по микробиология „ Стефан Ангелов “, в ефира на предаването „ Бизнес старт “ с водещ Живка Попатанасова.

" Нашите очаквания са свързани със идващите държавни управления, в случай че се появи интерес от страната, и тя подкрепи този развой можем да достигнем и до клинични тествания. “

Тя добави още, че от новото държавно управление ще се чака да покачат съществено финансирането на научни проучвания в България. До този миг е направена стъпка с центровете за подготвеност, само че по думите на госта, там има доста неизяснени моменти с бъдещите сдружения, които ще съставляват юридическите лица в тези центрове.

" Има и друго, в тези центрове огромното финансиране е за сграден фонд и апарати, само че би трябвало да се обърне внимание и на самите учени, те са моторът на тези центрове би трябвало да се финансират задоволително. Оказа се, че 25 учени от Българска академия на науките и 12 от университетите са измежду топ учените в света в своите области – може би би трябвало да продължим със същата наклонност – да подтикваме научния капацитет, с цел да може да се развива. “

Според доктор Петрова аргументите за изоставането на България с имунизацията са чисто организационни. „ Имаме задоволително ваксини “, сподели тя пред 

" Има избор, просто би трябвало да имаме повече включени хора, които да имунизират. Личните лекари би трябвало да получават задоволително дози, с цел да може опашките да са към този момент при тях. “

Много хора обаче не престават да се тормозят от имунизациите.

" Тези терзания са напълно несъстоятелни. Доказа се, че имунизациите защищават освен от тежко протичане, само че и от заразяване и то в един доста огромен %. “

Именно, тъй като доста дребен % от нашето население е имунизирано, би трябвало да продължим да носим маски, сподели доктор Петрова.

Пандемията донесе и някои плюсове. Тя провокира извънредно мощен софтуерен прогрес във всички области.

" Например, Moderna сега създава 14 РНК ваксини против разнообразни други вируси, като зика вирус и респираторно-синцитиален вирус. Освен това има създаден един доста забавен тайванско-американски модел на бърза детекция на ковид, посредством биосензори, който разрешава детекция на вируса за една секунда. Представете си какъв брой би ускорило това самия развой на определяне. “, добави доктор Петрова.

Съобщете ни, в случай че видите неточности и нередности в публикацията или мненията. Пишете непосредствено на [email protected] . Ще обърнем внимание!

За реклама в "Петел " на цена от 50 лв. на ПР обява пишете на и вижте още в -.

Прочети тук -
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР